
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Packaging | Tube |
| RoHS | Compliant |
| Number of Circuits | 1 |
| Lifecycle Status | Active |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Mounting Style | Surface Mount |
| lead free status | Contains Lead |
| operating temperature | 70.0 °C |
| pin count | 8 |
| rohs status | Compliant |
| case package | MSOP |
| supply voltage dc | 5.50 V (max) |
| Operating Supply Current | 2.3 mA |
| Input Bias Current | 20 nA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 15 mV |
| Amplifier Type | Current Sense Amplifier |
Stock: 43
Distributors
pcbx
Unit Price$3.70419
Ext.Price$3.70419
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $3.70419 | $3.70419 |
| 10 | $2.83874 | $28.38740 |
| 25 | $2.65986 | $66.49650 |
| 50 | $2.49226 | $124.61300 |
| 100 | $2.38484 | $238.48400 |
| 300 | $2.29217 | $687.65100 |
| 500 | $2.20311 | $1101.55500 |
| 1000 | $2.14685 | $2146.85000 |
